Jak skompletować sprzęt do ćwiczeń w domu na każdą przestrzeń i każdy budżet?
W czasach, gdy coraz powszechniej pracujemy zdalnie, a jednocześnie staramy się dbać o swoje zdrowie, domowa siłownia staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Co ciekawe, wcale nie trzeba dysponować dużą przestrzenią ani zasobnym portfelem, aby stworzyć efektywne miejsce do ćwiczeń. Odpowiednio dobrany sprzęt i przemyślane zagospodarowanie nawet niewielkiego pokoju, balkonu czy wnęki w mieszkaniu pozwolą zbudować domową siłownię, która sprosta codziennym treningom i pozwoli zadbać o kondycję i zdrowie.
Drążek do podciągania – podstawa kompaktowej siłowni
Drążek do podciągania to absolutna podstawa każdej domowej siłowni. Ten niezwykle ciekawy sprzęt do ćwiczeń w domu nie tylko nie zajmuje wiele miejsca i jest naprawdę tani, lecz dodatkowo pozwala w niezwykle efektywny sposób przeprowadzić podstawowy trening. Na rynku zakupić można drążek:
– Rozporowy – montowany w futrynie, nie wymaga wiercenia. Jest bardzo tani i łatwy w demontażu. Idealny np. do mieszkań wynajmowanych.
– Ścienny/składany – mocowany na kołkach rozporowych, zapewnia większą stabilność podczas ćwiczeń. Modele składane pozwalają złożyć drążek po treningu, więc nie zajmują miejsca,
– Wolnostojący – droższy i zajmujący więcej miejsca, ale oferujący wiele opcji chwytu.
Na drążku wykonać można nie tylko podciągania, ale też ćwiczenia brzucha, izometryczne zawisy czy podciąganie australijskie.
Poręcze do dipów i pompek — dlaczego warto na nie postawić?
Poręcze to nadal stosunkowo niedoceniany sprzęt, który jednak charakteryzuje się niezwykłą skutecznością. Nie tylko wzmacnia klatkę piersiową, lecz pozwala również ćwiczyć barki, triceps i mięśnie core. Domowa siłownia w małym mieszkaniu powinna być wyposażona w niskie poręcze do pompek, które są bardzo lekkie i łatwe do schowania. Drugim popularnym rozwiązaniem są modułowe poręcze do dipów składające się z dwóch niezależnych elementów, które można ustawić w dowolnej konfiguracji lub schować np. pod łóżko. Ostatnią polecaną propozycją jest stacja wielofunkcyjna łącząca drążek i poręcze w jednym urządzeniu. Zajmuje więcej miejsca, ale oferuje kompleksowy trening górnej części ciała.
Składana ławka treningowa
Ławka treningowa to szczególny sprzęt, w który musi być wyposażona każda siłownia w domu. Wiedzieć jednak trzeba, że nie musi to być tylko ławeczka do wyciskania. W zależności od ustawienia oparcia można na niej wykonywać także ćwiczenia z hantlami, takie jak wiosłowanie, wyciskanie, rozpiętki, ale również brzuszki i skręty tułowia, a nawet ćwiczenia z gumami oporowymi. Najlepsze modele mają możliwość składania na płasko i łatwego przechowywania np. pod łóżkiem lub w szafie. Szczególnie polecane są ławki regulowane, które pozwalają trenować pod różnymi kątami – od ujemnego po dodatni.
Hantle, kettlebelle i gumy
W małych domowych przestrzeniach warto stawiać na sprzęt do ćwiczeń w domu, który oferuje maksymalną różnorodność przy zajmowaniu jak najmniejszej przestrzeni. Świetnie w takim wypadku sprawdzają się niewielkie akcesoria do ćwiczeń, które jednak stanowią podstawę efektywnego treningu. Świetnym przykładem są klasyczne hantle z regulowanym obciążeniem, które pozwalają na zmianę ciężaru w kilka sekund. Inną interesującą propozycją są kettlebelle — są idealne do treningu siłowo-kondycyjnego. Na koniec wspomnieć jeszcze należy o gumach oporowych, które są nie tylko tanie, lekkie i wszechstronne, lecz dodatkowo pozwalają trenować całe ciało, zwiększając opór w klasycznych ćwiczeniach.
Jakie dodatki warto kupić?
Kompletując sprzęt, w który powinna być wyposażona domowa siłownia, warto pamiętać o kilku bardzo przydatnych dodatkach. Bardzo przydatna będzie np. mata treningowa, która ochroni podłogę i zapewni amortyzację podczas ćwiczeń. Dobrym pomysłem będzie także kółko do brzucha – niewielkie, ale niezwykle skuteczne narzędzie do wzmacniania mięśni core. Dla osób z niewielką wolną przestrzenią ciekawym wyborem będą drabinki lub gumy do montażu na ścianie. Jeśli tylko ma się możliwość ich zamontowania, umożliwiają niezwykle efektywny trening funkcjonalny, a także rozciąganie przed i po treningu.
Artykuł sponsorowany