Mężczyzna

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Gdy zdobędziesz kwalifikacje zawodowego kierowcy, będziesz miał możliwość pracy dla wielu firm w takich obszarach, jak logistyka i transport towarowy. Aby je uzyskać, należy ukończyć szereg kursów i zdać wymagane egzaminy. Podstawowym dokumentem jest jednak prawo jazdy, warto więc zacząć od uzyskania takiego dokumentu.

Prawo jazdy kategorii B – zanim wejdziesz do ciężarówki

Wszyscy kierowcy zawodowi startują w kategorii B. Dzieje się tak dlatego, że określono kategorię B. Bez prawa jazdy na samochód nie można uzyskać prawa jazdy na ciężarówkę. Nie jest to zaskakujące. Aby uzyskać prawo jazdy kategorii B należy ukończyć kurs i zdać test. Prawo jazdy tej kategorii mogą uzyskać osoby, które ukończyły 18 rok życia(na kurs można zapisać się już od 3 miesięcy przed ukończeniem 18 roku życia) i posiadają orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia samochodu osobowego. Po ukończeniu szkolenia każdy kursant przystępuje do egzaminu składającego się z części teoretycznej (test) i części praktycznej (jazda asfaltowa i miejska). Dopiero po uzyskaniu dobrych wyników otrzymasz prawo jazdy na samochód osobowy.

Prawo jazdy kategorii C, C+E – podstawowe uprawnienia kierowcy zawodowego

Kolejnym krokiem jest zdobycie prawa jazdy kategorii C. Aby zapisać się na szkolenie przygotowujące do egzaminu na prawo jazdy klasy C, należy uzyskać profil kandydata na kierowcę z Departamentu Transportu. Jeśli zdasz egzamin na prawo jazdy kategorii C, możesz uzyskać prawo jazdy klasy C + klasy E. Kurs na prawo jazdy klasy C + klasy E składa się wyłącznie z umiejętności praktycznych. Egzamin państwowy ma również formę praktyczną, taką jak manewrowanie na otwartej przestrzeni i jazda w korkach. Dla kategorii C+E nie jest konieczne zdanie egzaminu teoretycznego. Po odbyciu praktyki otrzymasz uprawnienia do kierowania samochodem ciężarowym z dużą przyczepą, np. ciągnikiem siodłowym (najczęściej ciężarówką) z naczepą. Jeśli się spieszysz, zapraszamy na kurs na prawo jazdy kat. C/II. CE mogą być również organizowane w tym samym czasie.

Mam już prawo jazdy kategorii C / CE, czy mogę jeździć zawodowo ciężarówką?

Jeśli myślisz o  pracy jako kierowca zawodowy, samo prawo jazdy nie wystarczy. Kierowcy muszą posiadać odpowiednią dokumentację. Będziesz musiał uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowych, które potwierdzi, że posiadasz niezbędne kwalifikacje, wiedzę i umiejętności  do pracy jako kierowca.

Gdzie się zgłosić i od czego zacząć?

Wszystkie testy, kursy i szkolenia zawodowe potrzebne jako kierowca można odbyć w ośrodkach UL.  wykonany. Modlińskiej 6 w Warszawie. Jeśli chcesz zostać zawodowym kierowcą  lub masz pytania, zadzwoń do nas pod numer 531700182. Nasi konsultanci szczegółowo odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i rozwieją wątpliwości.

Warto podnosić swoje kwalifikacje zawodowe

Nie musisz ograniczać się tylko do transportu towarów. Jeżeli posiadasz prawo jazdy kategorii C/C+E możesz zapisać się na dodatkowe szkolenia podnoszące Twoje kwalifikacje. Jedną z możliwości jest przeszkolenie kierowców ADR posiadających uprawnienia do przewozu materiałów niebezpiecznych.  Podstawowe szkolenie ADR można teraz odbyć posiadając prawo jazdy kategorii B. Kurs składa się z części podstawowej i części specjalnej. Po ukończeniu szkolenia należy przystąpić do egzaminu w formie testu. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku otrzymasz certyfikat ADR uprawniający do przewozu substancji sklasyfikowanych jako niebezpieczne w kraju lub za granicą. Certyfikaty ADR akceptowane są we wszystkich krajach Europy.

Udostępnij

O autorze

Redakcja nbus to specjaliści szeroko pojętego transportu - zarówno lądowego, jak i morskiego i powietrznego. Znajdziesz tu wszelkie ważne informacje na temat pojazdów.