Mężczyzna

Jak zostać kierowcą autobusu miejskiego?

Jak zostać kierowcą autobusu miejskiego?

Kierowcy autobusów muszą posiadać prawo jazdy kategorii D, a do ich obowiązków należy dbanie o bezpieczeństwo własne, pasażerów i innych użytkowników dróg. Pracodawcy często oczekują od kandydatów zarówno umiejętności twardych, jaki miękkich. W tym artykule dowiesz się, co trzeba zrobić, aby zostać kierowcą autobusu, jak wygląda egzamin iile zarabia osoba, która dostaje tę pracę.

Kierowca autobusu – jak wygląda praca?

Pracując jako kierowca autobusu trzeba wykazywać się m.in.: dużą odpowiedzialnością, koncentracją, umiejętnością pracy w trudnych warunkach, tolerancją na stres, punktualnością. To jest stała praca. Kierowcy autobusów miejskich kursujących na trasach stałych pracują według rozkładów ustalonych przez dyspozytorów. Dlatego należy uwzględnić pracę w weekendy i święta. Kierowcy autobusów pracują zgodnie z Ustawą o czasie pracy kierowców. Dłuższe wyjazdy oznaczają, że będziesz poza domem przez kilka dni, a nawet dni.

Kierowca autobusu – co zrobić, żeby nim zostać?

Aby dostać pracę jako kierowca autobusu, należy ukończyć kurs prawa jazdy klasy D. Aby się oto ubiegać należy najpierw uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdem do 3,5 tony, czyli prawo jazdy kategorii B. Wiele osób zastanawia się, czy kandydata na kierowcę autobusu muszą mieć określony wiek. Pracownicy przewożący pasażerów autobusami muszą mieć ukończone 24 lata. Naukę jazdy autobusem można rozpocząć na trzy miesiące przed 24 urodzinami. Jeżeli jednak ukończysz wszystkie podstawowe kwalifikacje, możesz uzyskać kwalifikację od 21 roku życia. Jednak że przed rozpoczęciem kursu należy założyć profil kandydata na zawód kierowcy w urzędzie transportu właściwym dla miejsca zamieszkania. Jakie dokumenty są potrzebne do założenia profilu kandydata? Formularz zgłoszeniowy, aktualne zdjęcie, zaświadczenie lekarskie oraz w przypadku kategorii D dodatkowe zaświadczenie psychologiczne. Będziesz także potrzebował dowodu osobistego. Po otrzymaniu PKK możesz rozpocząć kurs. Kurs na kierowcę autobusu podzielony jest na kilka etapów i składa się z 20 godzin zajęć akademickich, 60 godzin zajęć praktycznych (w tym 40 godzin zajęć praktycznych dla kandydatów do kategorii C) oraz egzaminu wewnętrznego z teorii i umiejętności praktycznych. Następnie możesz przystąpić do egzaminu państwowego.

Jak wygląda egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii D?

Egzamin odbywa się w Państwowym Centrum Transportu Drogowego i obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną. Po pomyślnym zaliczeniu części teoretycznej kandydaci na prawo jazdy uprawnieni są do udziału. w części praktycznej. Część praktyczna odbywa się najpierw na asfalcie. Po pomyślnym wykonaniu zadań postawionych przez egzaminatora można przystąpić do egzaminu z ruchu drogowego.

Kierowca autobusu – ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii D?

Należy pamiętać, że ceny kursów jazdy autobusem mogą się różnić w zależności od centrum i regionu. Koszt kursu w ośrodkach szkolenia kierowców DUET w Krośnie, Sanoku i Jaśle to 6600 zł. Cena obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne. Natomiast dla osób posiadających już prawo jazdy kategorii C koszt takiego kursu to 4400 zł.

Jakie możliwości pracy mają kierowcy autobusu?

Po pomyślnym ukończeniu kursu, zdaniu egzaminu państwowego i uzyskaniu kwalifikacji będziesz uprawniony do kierowania: Autobusy, Zestawy autobus -lekka przyczepa, Ciągnik i rolnicze lub pojazdy wolno bieżne z lekkim i przyczepami, ale tylko na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli kierowcy posiadają niezbędne kwalifikacje, mogą znaleźć pracę zarówno w kraju, jak i za granicą. Firmy świadczące usługi transportu miejskiego, turystycznego, a nawet dalekobieżnego.

Ile zarabia kierowca autobusu?

Wiele osób planujących kurs zadaje sobie pytanie:„Ile zarabia kierowca autobusu? Zarobki zależą od lokalizacji, stanu, wielkości firmy, a nawet wyszkolenia i doświadczenia kierowcy oraz długości trasy. Według danych Państwowego Badania Wynagrodzeń za styczeń 2023r. przeciętne wynagrodzenie kierowcy autobusu wynosi 4910 zł. Oznacza to, że 25% osób zarabia około 4100 zł, a 25% osób ma pracę za około 5900 zł.

Podsumowanie

Kierowcy autobusów muszą wykazać się zarówno umiejętnościami twardymi, jaki miękkimi. Jest to normalna czynność, która może mieć miejsce w nocy. Zarobki i stawki godzinowe pracowników na tym stanowisku różnią się w zależności od firmy lub regionu. Każdy, kto chce zostać kierowcą autobusu, musi posiadać określone kwalifikacje. Aby pracować na tym stanowisku, musisz mieć ukończone 24 lata. Dlatego możesz rozpocząć naukę na 3 miesiące przed 24. urodzinami. Pamiętaj również, że podstawowe kwalifikacje możesz ukończyć dopiero w wieku 21 lat.

Udostępnij

O autorze

Redakcja nbus to specjaliści szeroko pojętego transportu - zarówno lądowego, jak i morskiego i powietrznego. Znajdziesz tu wszelkie ważne informacje na temat pojazdów.